Všetko ohľadom Nórska je preceňované (Reddit koment)

reddit.com/r/Norway/comme...
Od megalord
Pred 9 mesiacmi | 0 komentov |
1
| 85 videní

Toto som uverejnil pred niekoľkými týždňami, takže tu je to:

Často si všímam, že ľudia všetko ohľadom Nórska podceňujú a preceňujú. Prírodu aj život v Nórsku.

V Trondheime sa ma ľudia pýtali, ktorým smerom sa musia vydať, aby sa dostali na Lofoty. V novembri. A nerozumeli, keď som im povedal, že je to 1000 kilometrov. Veľa ľudí nemá ani šajnu ako veľke je Nórsko a myslia si, že Nórsko je len dedina. Že je 1700 km dlhý a zhruba rovnaký ako Nemecko.

Potom ľudia vidia obrázky Nórska v perfektnom stave a predpokladajú, že to tak zvyčajne je. Nie je. A je drsnejšie, ako sa očakávalo.

Nórsko je úžasné, ale zvyčajne je tam buď mokro, tma, zima alebo vietor. Alebo všetko naraz. Nórsko má po Kanade druhé najdlhšie pobrežie s niečo cez 83 tisíc(!) kilometrov. Smerom k rozbúrenému Severnému a Nórskemu moru, je ovplyvnené Golfským prúdom a najmenej polovica Nórska je nad polárnym kruhom. Ľudia si neuvedomujú, aké odlišné a niekedy drsné a nebezpečné môže byť podnebie tam hore.

Zatiahnite na týždeň všetky závesy a nechoďte von. Potom povedzte, ako sa cítite. Takto to je pre väčšinu Nórska 6 mesiacov v roku.

Všetci preceňujú jednoduchosť Nórska. Vidia a počujú tieto príbehy šťastných, krásnych a niekedy (a v porovnaní so zvyškom sveta) bohatých ľudí, ktorých obklopujú všetci ich priatelia, ktorí žijú dobrý život. A predpokladajú, že sa jednoducho nasťahujú a automaticky zažijú rovnaký život. To sa nestane. Nie je to nemožné, ale treba sa na to pripraviť psychicky aj fyzicky. Nóri nie sú tak spoločenskí a osamelosť je tu problém. Pre prisťahovalcov nie je ľahké postaviť sa nohami na zem. Nielen kvôli jazyku, ale len tak ľahko vás neprijmú za svojich priateľov. Zvyčajne to nefunguje len tak, že sa zapojíte do posilky a začnete rozprávať s ľuďmi. Nikto sa nechce rozprávať v telocvični. Musel by si sa zapojiť do niečoho ako crossfit box alebo robiť nejaké iné tímové športy, ktoré zvyčajne fungujú lepšie. Chce to však čas.

A áno, Nórsko ako krajina je bohatá. A vďaka vysokej životnej úrovni sa zdá, že každý je tiež bohatý. Čo môže byť správna úvaha, ak sa pozriete na príjem v porovnaní so zvyškom sveta. Všetko je ale aj úmerne drahšie. Najmä všetko, čo sa vymyká absolútnym základom alebo sa dokonca považuje za „luxusné“. Môžete žiť z ryže a cestovín relatívne lacno, ale ak chcete jesť lepšie, veľmi rýchlo sa to predraží. Predovšetkým alkohol, ktorý po 18:00 v závislosti od regiónu nekúpite a čokoľvek iné ako pivo sa predáva len v samostatnej predajni Vinmonopolet.

A stále si to musíte nejako zariadiť sami. Problémom je, že Nórsko má prepracovaný vzdelávací systém, vďaka čomu je pracovný trh vysoko konkurencieschopný. Očakávania sú vysoké. Potrebujete naozaj dobré vzdelanie. Vzdelanie v jednom z najžiadanejších zamestnaní pomáha. Avšak väčšina ľudí, ktorých som stretol a ktorí sa presťahovali do Nórska, odišla do 2-4 rokov, väčšinou to boli spolupracovníci. Väčšinou z ekonomických dôvodov (menej peňazí na míňanie) alebo len kvôli tomu, že nemáte dobré spojenie s miestnymi obyvateľmi.

Takže ak nemáte radi chladné a drsné prostredie, neoceníte friluftslivet a cítite sa hrozne sami, Nórsko nie je pre vás.

Komentáre:

Pre príspevok sme nenašli žiadne komentáre. Pridať komentár